MÕJUSTAMISE PSÜHHOLOOGIA – 5 PRAKTILIST TEHNIKAT INIMESTE VEENMISEKS

Posted by | No Tags | Määratlemata

Blogi on kolinud Kevin Chrisi uue artistilehe mustkunstnik Kevinski alla.

Mõjustamise kunst ja psühholoogia – inimeste veenmine ning erinevad müügitehnikad. See on ilmselt see millest kirjutan siin vast kõige sagedamini kuna mustkunstnikuna on see mulle üks olulisemaid tehnikaid mida oma tegemistes praktiseerin.


Kohe alguses mainin ära, et veenmine- ja mõjutamine ei ole sama mis manipuleerimine. Tehnikad võivad küll kohati kattuda, aga eesmärgid on hoopis erinevad. Üritades kedagi veenda müüakse maha ideed, toodet või teenust mida reaalselt usutakse, et see võib kliendi elule või ärile luua lisaväärtust. Manipuleerides seevastu ei toetuta faktidele vaid mõeldakse neid välja ning valetatakse manipuleerija huvidele keskendudes.

Mõjutamine toimub iga päev ja kogu aeg. Igaüks langeb meist päevas loendamatute veenmis katsete ohvriks. Nii korporatsioonide, huvigruppide, poliitiliste parteide ja muude organisatsioonide poolt (kas kooseluseadus või mitte?). Kõik üritavad meid veenda, et nende toode, idee või uuendus on just see, mida me peaksime ostma, uskuma või mille poolt hääletama.

Meie isiklikus elus käib seesama võitlus pidevalt seisukohtade, ideaalide ja tegevuste üle. Kas siis sõbrad ja perekond, kolleegid või võõrad – igaüks neist üritab välja mõelda viise kuidas panna kedagi uskuma, et just tema vaatenurk on see õige. Me kõik mängime seda mõjutamise mängu, kas siis vähem või rohkem. Teadlikult või mitte. Müük käib koguaeg!

Ühed kõige edukamad veenjad ei ole müügimehed vaid petised ja kelmid, kes on inim-psühholoogia meistrid. Samuti mustkunstnikud, kes kasutavad samu tehnikaid, aga teevad seda meelelahutuslikul mitte omakasu eesmärkidel. Ega ilmaasjata öelda, et mustkunstnik on aus petis.

Kuna kõiksugused väiksemad ja suuremad pettus skeemid, panga- ja kunstiröövid pakuvad mulle tohutult huvi ja on väga südamelähedased (isegi nii südamelähedased, et mõnda väiksemat olen ka ise praktiseerinud. Küll mitte inimeste peal vaid suurte korporatsioonide. Fakk the system, eks-ole?!) siis õpetan teile mõned lihtsad ja praktilised psühholoogilised tehnikad mida kasutavad petised, et luua inimestega kiiresti tugev side ja võita nende usaldus, sest just see ongi veenmise retseptiks.

Siin on viis praktilist viisi kuidas hoida vestlust üleval, luua tugev side ja saada inimesi enda poolele kasutades lihtsaid veenmise- ja mõjutamise tehnikaid:

1.) AVATUD LAUSED – Need on need laused, mis lõppevad küsimustega ja mida kasutatakse vestluse üleval hoidmiseks, üks small-talki alustala. Petised kasutavad samu lauseid ohvritega suhtluse alustamiseks. Avanguna on see tavaliselt mingisugune spontaanne kommentaar või kompliment millegi kohta, mis lõppeb küsimusega. Kuna lause lõppeb küsimusega siis teine osapool sellele ka üldjuhul vastab.

2.) PEEGELDAMINE – Teadlased on välja selgitanud, et kui keegi meile meeldib siis me hakkame tema käitumist, žeste ja vaatenurki nii-öelda peegeldama. Peegeldamine saab olla nii sotsiaalne, kui füüsiline. Füüsiline peegeldamine on enda kehakeele ja hääletooni sättimine vastavalt teisele inimesele. Tema paneb jala üle põlve, paned sina jala üle põlve. Kui ta räägib aeglase tempoga siis tõmbad ka sina oma tempo alla. Sotsiaalne peegeldamine tähendab probleemide ja murede jagamist. Tal on kodus probleemid, siis on ka sul kodus probleemid. Sa oled tema uus parim sõber, sest sul on samasugused mured ja sa päriselt ka kuulad, mis tal öelda on.

3.) NIMEPIDI KUTSUMINE – Erinevad teaduslikud tööd on näidanud, et kellegi nimepidi kutsumine loob tugevama sideme. Just nagu oleksite vanad head tuttavad. Dale Carnegie toonitab oma raamatus “Kuidas võida sõpru ja mõjutada inimesi“, et nimepidi kutsumine on äärmiselt tähtis, sest nimi on meie identiteedi tuum ja selle kuulmine valideerib isiksuse olemasolu (nagu roheline kaart bussis pileti oma).

Kui nimed meeles ei püsi loe – “3 lihtsat viisi, kuidas jätta meelde inimeste nimesid

4.) PUUDUTAMINE – Käesurumine, kerge pats seljale või õlale loovad usaldust ja näitavad sõbralikkust – lihtsalt jää lubatud tsooni. Liiga palju kehakontakti jätab jällegi sinust mulje nagu oleksid sa meeleheitel ja vajadustega. Kehakontaktita vestlus seevastu ei ole pooltki nii mõjus. See on delikaatne balansseerimise mäng, tunneta!

5.) MILLEGI PERSONAALSE JAGAMINE – Väike saladus, piinlik- või naljakas intsident või mõni muu personaalne lugu sinust. Seda jagades näitad, et usaldad teist. Läbi selle muutud ise usaldusväärsemaks kuna oled haavatav ja jätad mulje, et tema kontrollib olukorda, mitte sina. Uute inimestega tutvudes on see eriti tähis kuna kõigil (eriti Eestlastel) on kaitserefleks võõrastega rääkimise suhtes.

Kogu mõjutamise ja veenmise saladus on olla teisega samal joonel. See on nagu kahe kitarri kokku häälestamine, kõla peab tekkima.

Nii, et kui sa järgmine kord saad mõne potentsiaalse äripartneriga tuttavaks, teed müügitööd või lööd kellelegi külge siis on sul mõned lihtsad ja praktilised veenmisviisid varrukast võtta, et luua tugev side ning saada oma tahtmine.


2 Comments

KSK says:

7. oktoober 2014 at 21:19

Kuidas soovitad harjutada selliste tehnikate kasutamist? Kas ütled enne kellegile, et hakkan nüüd sind mõjutama või pead seda salaja kuidagi tegema?

Jaan says:

8. oktoober 2014 at 08:58

Loomulikult tehakse seda ju salaja ja vaikselt lähenedes. Ega sa ei lähe ju juurde (näiteks mõnele võõrale inimesele) ja ei ütle “Oi, Tere! Kuule, ma hakkan sind nüüd mõjutama” see oleks väheke absurdne või nii kui sul on selleks vajadus. Näiteks vargad ka ei ütle ohvrile “Ma varastan sult nüüd rahakoti/käekoti ära”.

Comments are closed.